Közlemények

Csökkenő cégszám, lassuló megszűnések – merre tart a magyar vállalkozói szektor?

Csökkenő cégszám, lassuló megszűnések – merre tart a magyar vállalkozói szektor?

A társas vállalkozások száma idén már több mint kétezerrel csökkent. Bár a GKI üzleti bizalmi index javulást mutatott, a vállalkozások száma ezt egyelőre nem tükrözi. A cégmegszűnések száma nem nőtt, a februári cégeljárások adatai azt mutatják, hogy a vállalkozások számának csökkenése lassulhat.

Az év elején az új cégbejegyzések száma ingadozott: januárban több cég alakult, mint egy évvel korábban, februárban viszont visszaesés történt. Az OPTEN adatai szerint februárban több mint 1 200-zal kevesebb vállalkozás volt a nyilvántartásban, mint egy hónappal korábban, így az év eleje óta a vállalkozói állomány már több mint kétezerrel zsugorodott.
 
A gazdasági környezet változékonysága továbbra is óvatosságra késztetheti a vállalkozásokat. Bár a kiskereskedelmi forgalom növekedett 2025 januárjában (4,7%-kal az előző év azonos időszakához képest), az ipari termelés továbbra is gyenge maradt, éves szinten 3,9%-os csökkenéssel. Miközben a lakossági fogyasztás stabilizálódni látszik, az ipari szektor még nem mutat egyértelmű fellendülést.

OPTEN: Egyre kevesebb új cég alakul, de lassul a megszűnések üteme

Február végére az OPTEN adatai szerint több mint 1 200 vállalkozás tűnt el a piacról, így az év eleje óta a cégállomány már több mint kétezerrel csökkent. A cégalapítások száma változóan alakult, januárban közel 2 000 új cég jött létre, ami 500-zal több, mint egy évvel korábban, februárban azonban már 700-zal kevesebb új vállalkozás alakult, mint 2024 februárjában.
 
A megszűnések száma stagnálni látszik, februárban kb. 3 200 cég fejezte be működését. Az év első két hónapjában ez 600-zal kevesebb megszűnést jelentett, mint egy évvel korábban, de az új cégalapítások száma továbbra sem ellensúlyozza a piacról eltűnő vállalkozásokat.

A vállalkozások számának csökkenése mögött több tényező is állhat. A magas kamatkörnyezet korlátozza az új beruházásokat, a fogyasztási szokások átalakulása pedig kihívások elé állítja a piacra lépő vállalkozásokat. Az adózási és jogszabályi változások szintén befolyásolhatják a vállalkozói döntéseket.

Biztató jelek a cégeljárások terén

A februári cégeljárások számai kedvezőbb képet festenek, mint tavaly ilyenkor: kevesebb felszámolás, kényszertörlés és végelszámolás történt. Januárban kiugróan magas eljárásszámot láttunk, közel ötezret, ami februárban már nem érte el a 3,5 ezret, ami lassuló tisztulási folyamatot jelezhet.

„Ha ez a tendencia folytatódik, a vállalkozások számának csökkenése mérséklődhet” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

Összességében a vállalkozói szektor átalakulása folytatódik: a megszűnések száma nem nő, de az új cégbejegyzések sem tudják pótolni a piacról eltűnő vállalkozásokat. A következő hónapokban meghatározó lesz, hogy a gazdasági stabilizáció és a vállalkozói bizalom erősödése valóban kedvezőbb feltételeket teremt-e a cégalapítások számára.

Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) februári értéke országosan 13,34 % volt. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt a legmagasabb fluktuációt Budapest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegye produkálta, míg az Opten–CFI Bács-Kiskun, Fejér és Veszprém vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket.
 
Opten – CFI vármegyénként, 2025. február
 
Vármegye Alapítások Megszűnések Felszámolások* Opten - CFI
Főváros 793 1 821 873 19,23%
Borsod-Abaúj-Zemplén 73 123 51 14,52%
Heves 40 49 26 12,75%
Szabolcs-Szatmár-Bereg 68 77 54 12,51%
Pest 343 405 190 11,68%
Jász-Nagykun-Szolnok 36 44 27 10,67%
Komárom-Esztergom 34 64 15 10,55%
Nógrád 21 16 15 9,78%
Hajdú-Bihar 62 77 26 9,66%
Baranya 53 55 10 9,35%
Somogy 37 38 13 8,74%
Győr-Moson-Sopron 61 70 29 8,54%
Vas 25 32 8 8,50%
Csongrád-Csanád 43 61 18 8,40%
Zala 29 38 11 8,28%
Tolna 25 19 7 7,86%
Békés 18 32 7 7,83%
Bács-Kiskun 58 56 32 7,62%
Fejér 40 55 19 7,49%
Veszprém 42 29 11 6,90%
ÖSSZESEN 1 901 3 161 1 442  
*Újonnan indult eljárások

 
icon_rendezveny icon_sajtoszoba icon_szakertoanyagok