Címke: tulajdonos

Nemcsak az újonnan induló cégek száma magas, de a meglévő vállalkozások menedzsmenti körében is sok az új vállalkozó.

Évről évre közel 30 ezer új vállalkozás kerül bejegyzésre Magyarországon, de kevés közöttük az igazán új szereplő. A koronavírus következtében létrejövő kényszervállalkozások viszont befolyásolhatják ezt a trendet.

Már 100 ezer felett az 1980 után született Y generációs cégjegyzésre jogosult vállalkozó, lemorzsolódóban az X-esek.

Egyre több az 1 milliárd Ft éves árbevétel feletti cég hazánkban, de közülük is a tisztán hazai érdekeltségűek száma növekszik a legjobban.

Több mint 200 ezer családi jellegű vállalkozás működik ma Magyarországon.

Magyarországon a társas vállalkozások jelentős része a tulajdonosok lakcímén működik, ez a koronavírus járvány idején külön nehézség elé is állíthatja a vállalkozók egy részét.

Nagy erőkkel zajlanak a tárgyalások Nagy-Britannia és az EU között a kilépés utáni állapot rendezéséről, de a hazai brit cégtulajdonosok úgy tűnik, kivárnak. Nem csökkent a Magyarországra bejegyzett brit érdekeltségű cégek száma.

Erős visszaesés látszik az offshore tulajdonosi körhöz köthető hazai cégek számában, a tendencia bíztató, ugyanakkor továbbra is sok lehetőség van a rejtőzködni vágyó tulajdonosok számára.

Vállalkozó kedvért és leleményességért általában nem kell külföldre menni a hazai cégvezetőknek, de a céghalmozásban közülük is kiemelkedik immár közel 12 ezer ember, akik igen komoly cégcsoportot építettek maguk köré.

A hazai cégbázis tulajdonosai között az 1960 és 1979 között született X generáció képviselői vannak a legtöbben, de a fiatalabb generációk is erősen feljövőben vannak.

Már közel 6000 tisztán hazai érdekeltségű cég árbevétele haladja meg az évi 1 milliárd Ft-ot, ezzel párhuzamosan arányaiban csökken a külföldi érdekeltségű cégek száma hazánkban.

A 2016-os BREXIT népszavazás óta stagnál a brit érdekeltségű cégek száma Magyarországon.

Kezd beérni az Y generáció is, már több mint 170 ezer fiatal cégtulajdonos van hazánkban, és szerepvállalásuk évről évre növekszik.

Sűrűn változtatják meghatározó alapadataikat is a hazai cégek, nem árt résen lenni.

Nem mindennapi tulajdonosi viszonyok uralkodnak a hazai cégvilágban, egyre komolyabban zajlik a cégek tömeges halmozása.

Jelenleg 298 török tulajdonossal rendelkező cég működik Magyarországon, de számuk erősen emelkedik.

Évente több mint 25 ezer céget alapítanak Magyarországon, ugyanakkor ezeknek csak töredéke igazi első vállalkozás.

Az elmúlt években folyamatosan csökkent a külföldi tulajdonoshoz köthető cégek súlya Magyarországon, a csökkenés a nagyobb árbevételű szegmensekben még számottevőbb.

Az elmúlt évek offshore botrányait nézve talán nem is meglepő, hogy az ezen országokhoz köthető cégek a legkockázatosabbak között vannak. Ukrajna azonban még ezeket az országokat is veri a felszámolási listákon.

Az új alapítású cégek 78 százaléka még mindig korábbi cégekhez köthető, de már feljövőben vannak az új szereplők is.

Mind a 100 millió, mind az 1 milliárd Ft árbevétel feletti szegmensekben is tovább csökken a külföldi cégek súlya Magyarországon.

Csupán 2100 amerikai tulajdonossal rendelkező cég van ma Magyarországon, pedig 5 évvel ezelőtt még 3400 felett volt ugyanez az érték. A csökkenés nem csak technikai jellegű, milliárdos érdekeltségektől válnak meg az USA-hoz köthető tulajdonosok.

Napjainkban egyre természetesebb mind a munkavállalók, mind az üzleti élet szereplői körében, hogy nemzetközi érdekeltségű munkáltatóval és partnerekkel dolgoznak. A cégek megbízhatósága azonban óriási szórást mutat a tulajdonosok országának függvényében.

Átlagban mínusz 4 százalékos árbevétel arányos eredménnyel működnek az állami és önkormányzati hátterű cégek, bár eredményességük némiképp javul, még messze elmaradnak a tisztán magántulajdonú társaságoktól.

Bár a hazai tulajdonú cégek sok problémával küzdenek, a családi vállalkozások számos tekintetben kiemelkednek e nagy tömegből.

icon_rendezveny icon_sajtoszoba icon_szakertoanyagok