Címke: céginformáció

Az építőipar társas vállalkozásainak száma már 8 hónapja csökkenő tendenciát mutat. Az alacsony alapítási kedv mellett szezonálisan rekordmagas megszűnések az év első 4 hónapjában. A magas új kényszertörlések száma további magas megszűnésszámot vetít előre a közeljövőben.

Az elmúlt három évet vizsgálva, rendre közel negyedmillió vállalkozás nyújtja be a pénzügyi beszámolóját májusban az OPTEN adatai szerint. Év elejétől május végéig jellemzően 5 cégből 4 leadja a beszámolóját. A pénzügyi beszámolóra vonatkozó határidő elmulasztása komoly szankciókkal járhat.

Egyre többet költünk szabadidős tevékenységre, 2022-ben 50%-kal magasabb értékben, mint korábban. A szektorban lévő vállalkozások csökkenő száma mellett a foglalkoztatás növekedett, és 2022-ben 10 % feletti átlagos árbevétel arányos nyereséget értek el.

Csökkent a cégszám áprilisban is az OPTEN adatai szerint. Kétezer alatt az új vállalkozások száma. Minden második vállalkozás felszámolással szűnt meg. Az új eljárások során öt cégből négy felszámolással vagy kényszertörlési eljárással érintett.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

Márciustól nem 66 ezerrel, hanem 65 ezerrel kezdődik az építőipari cégek száma. A márciusi és az I. negyedéves alapítások is mélyponton. A havi megszűnések száma továbbra is 500 felett idén.

Az idei év első negyedévében továbbra is tapasztalhatók a gazdaság gyengélkedésére utaló jelek a cégtrendben. A cégvilágot elsődlegesen jelenleg a cégalapítási kedv visszaesése jellemzi, kivéve a feldolgozóipar és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szektort. Emellett megfigyelhető a cégbírósági eljárások számának mérséklődése. Az építőipar ugyanakkor továbbra is magas aktivitási szinten működik.

Csökkenő megszűnések mellett is csökkenő cégszámok a cégtrendben. A cégalapítási kedv 30%-kal maradt el márciusban az előző hónaphoz képest. Mérséklődő új cégbírósági eljárások, a felszámolások márciusban már „csak” a dobogó második helyét foglalják el.

Még mindig 66 ezer felett az építőipari cégek száma. Idén már 300-zal kevesebb cég az építőipar palettáján. Erős februári cégalapítási kedv. Mind a megszűnésekben, mind az új eljárásokban magas felszámolási arány.

Az alapítási kedvben határozott növekedés februárban. Szezonálisan csökkent a megszűnések száma. Hatodik hónapja csökken a cégszám. Még mindig magasan az újonnan indított felszámolási eljárások száma.

Győr és Győr-Moson-Sopron vármegye 8 céget is magáénak tud a 200 legnagyobb árbevételű céglistából. Győrben minden 17. lakosra jut egy vállalkozás. A személyi jellegű ráfordítások értéke Győrben harmadával magasabb, mint az országos átlag. Számukat tekintve az osztrák befektetők vannak jelen legnagyobb számban a vármegyében.

A milliárdos árbevételű cégek számához további 200 céggel járultak hozzá a női vállalkozások az elmúlt két évben. Az idősebb korosztályok felé haladva folyamatosan nő a hölgyek aránya a menedzsmentben, de várhatóan az ESG előretörésével a jövőben a számuk tovább nőhet.

Egyre kevesebb a járvány miatt áthúzódó cégmegszűnési eljárások aránya, a gazdaság állapotát már jobban tükrözi a cégtrend. Az alapítási kedv hatéves mélyponton. Az új cégbírósági eljárásokban a végelszámolások a meghatározóak, közel a felét fedik le annak.

A 2023-as év minimális cégszámcsökkenéssel zárult az építőiparban. Az alapítások száma mélypontra süllyedt, ötezer alá csökkent, míg a megszűnések száma már ötezer felett volt. Az építőipari szektorban tevékenykedő egyéni vállalkozások többsége kiváró álláspontot foglalt el, s minden hatodik vállalkozó ideiglenesen felfüggesztette tevékenységét.

A stagnáló és csökkenő cégszámok mellett az elmúlt öt évben 50%-kal nőtt a milliárdos árbevételt realizáló vállalkozások száma. A legnagyobb kihívással a nagykereskedelemnek kellett szembenéznie. Minden második megszűnt milliárdos árbevételű cég 10 évnél idősebb volt.

Az idősebb cégek térhódítása, a 25 évet megélt vállalkozások száma 2018-hoz képest majdnem háromszorosára nőtt, mára közelítve a 77 ezret. A vállalkozási környezet változik, és a megszűnési arányok ellenére a tapasztaltabb vállalkozások stabilan állják a sarat. A magánszemély tulajdonosok száma csökkent, mintegy 200 ezerrel kevesebben vesznek részt a társas vállalkozások tulajdonosi körében.

Az építőiparban működő vállalkozások száma ismét csökkent decemberben, a folyamat már négy hónapja tart. A cégek alapítási kedve alacsony, 2023-ban másfél ezerrel kevesebb vállalkozás alakult, míg a megszűnések száma nőtt. Az új cégbírósági eljárásokon belül az új felszámolások aránya meghaladta a 40 %-ot. Az egyéni vállalkozók száma csökkent, sokan szüneteltették tevékenységüket.

Bizonytalan, hogy az építőipar hullámvölgyben vagy mélyrepülésben van.

2024.01.15 | céginformáció

A 2024 január 1-től hatályos hazai ESG törvény nagy hatással lesz a hazai vállalkozások életére. Aki időben lép az előnyhöz juthat, aki elkésik az hatalmas hátrányba kerül. Számos új betűszót kell megtanulni a vállalatvezetőknek, hogy ne egy fontos tárgyaláson hallják ezeket először.

Negatív folyamatok a cégtrendben 2023-ban. 12,2 ezerrel kevesebb társas vállalkozás a gazdaságban. Az elmúlt hat év legkevesebb éves cégalapítása – 25,7 ezer darab. Rekord magas megszűnések – 37,9 ezer darab. Az új cégbírósági eljárások magas száma megágyazhat egy 2024. évi stagnálásnak.

Törékeny ponton az alapítási kedv idén a szektorban, ötezer körüli új vállalkozás prognosztizálható. Minimális cégszámcsökkenés novemberben, azonban az új kényszertörlések száma meghaladta a 3 ezret, és várhatóan év végére eléri a 3,5 ezret. November hónap végén a tevékenységet végző egyéni vállalkozók száma 1500-zal kevesebb, mint előző év decemberében.

Az OPTEN novemberi adatai alapján folytatódott az eddigi tendencia a cégtrendben, ahol a cégszámcsökkenés és az új felszámolási eljárások magas száma továbbra is meghatározók voltak. A cégtrend novemberben két fontos mérföldkövet rögzített, az új felszámolási eljárások száma a 20 ezret súrolta, és több mint 12 ezerrel kevesebb cég működött, mint az előző év azonos időszakában. A cégalapítási kedv szezonálisan javult.

2022-ben minden hatodik vállalkozás, ami tisztán hazai érdekeltségű és milliárdos árbevételt ért el Magyarországon, új szereplője ennek a körnek. A külföldi befolyású cégek aránya tovább csökkent, jelenleg a milliárdos árbevételt meghaladó cégek között 26%, míg a 100 millió feletti vállalkozásoknál csak 10%.

Az Országgyűlés elfogadta, hogy december első pénteke a Magyar Vállalkozók Napja. Magyarországon öt emberre jut egy vállalkozás, összesen 1,9 millió vállalkozás működik. Az egyszemélyes vállalkozások a legelterjedtebbek (kétharmad részarányban). A társas vállalkozások körében a cégek tulajdonosainak száma közelíti a 630 ezer főt. A vállalkozói szféra nem korfüggő, az X generáció jelenleg dominál, de az Y generáció térnyerése látványos.

Az építőipari termelés szeptemberben 4,7%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az építőipari cégek száma októberben kismértékben csökkent. Az alapítási aktivitás alacsony maradt, idén mindössze alig több mint 4 ezer új vállalkozás kezdte meg tevékenységét, ami az elmúlt öt év legalacsonyabb száma. Az egyéni vállalkozók száma elérte a 85,5 ezret, ugyanakkor az újonnan alapított egyéni vállalkozások száma idén jelentős mértékben csökkent. A közeljövőben várhatóan tovább folytatódik a cégszámcsökkenés.

icon_rendezveny icon_sajtoszoba icon_szakertoanyagok