Címke: céginformáció

A nők szerepe a gazdaságban évről évre erősödik, és ezt immár a számok is igazolják, ma már több mint ezer olyan vállalkozás működik Magyarországon, amely kizárólag női menedzsmenttel érte el a milliárdos árbevételt. A női vállalkozók egyre nagyobb teret hódítanak a hazai üzleti életben, és a trendek azt mutatják, hogy a jövőben még tovább növekszik a súlyuk.

2025 januárjában az építőiparban közel 350 új vállalkozás alakult, 50 %-kal több, mint tavaly. A megszűnt cégek száma 450 körülire csökkent, míg az új cégeljárások 5 %-kal nőttek, a kényszertörlések pedig 25 %-kal emelkedtek.

Cégbírósági eljárások, TEÁOR-változások – 2025 sem tűri a figyelmetlenséget

Bár a cégszámcsökkenés 2024 januárjában is folytatódott, az év első hónapja mégis tartogatott meglepetést, az elmúlt három év legmagasabb januári cégalapítási számát regisztrálták. Miközben az új kényszertörlési eljárások jelentősen emelkedtek, a cégalapítások növekedése arra utalhat, hogy a vállalkozói bizalom lassan, de újra erősödni kezd.

2024-ben mindössze 24 ezer új társas vállalkozás indult Magyarországon, ami az elmúlt nyolc év leggyengébb eredménye. Miközben a vállalkozási kedv csökkent, több mint 6 ezer vállalkozó már hatnál több céget irányít, a tíz vagy több cégben érdekelt „cégbirodalmak” pedig tovább erősödtek.

Csökkenő vállalkozói szám és magas cégfluktuáció az építőiparban 2024-ben. A megszűnések száma nő, miközben az új alapítások tovább csökkennek. Az előzmény nélküli felszámolási eljárások gyarapodása a lánctartozások és a szektor feszültségeinek súlyosbodását jelzi.

Az egyéni vállalkozások száma 2024-ben dinamikusan növekedett, miközben a társas vállalkozások csökkenése tovább folytatódott. Jelenleg több mint 1,1 millió egyéni és társas vállalkozás működik Magyarországon, és az egyéni vállalkozások aránya jelentős. Vidéken különösen erőteljes az egyéni vállalkozók számának növekedése, míg a társas vállalkozások főként Budapest és Pest vármegye gazdaságában dominálnak.

A működő társas vállalkozások száma 11 ezerrel csökkent 2024 végére. Több mint 35 ezer cég szűnt meg tavaly, miközben az új cégalapítások száma a 24 ezret haladta meg. Az új felszámolási eljárások száma továbbra is 15 ezer felett maradt, amiből az építőipar 4 ezer, a kereskedelem pedig 4 300 vállalkozással volt érintett.

2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben az alapítások száma mindössze 22 ezer, ami az elmúlt hét év leggyengébb eredménye. Bár a megszűnések dinamikája továbbra is jelentős, a társas vállalkozások száma 500 ezer fölött marad.

Az építőipar volumene idén várhatóan az előző év szintjén marad. A vállalkozások száma 2,3 %-kal csökkent a tavaly decemberihez képest, miközben az OPTEN CFI értéke 15,8 %-ra emelkedett, ami rekord fluktuációt jelez. Október pozitív meglepetést hozott, közel 500 új cég alapítása történt az ágazatban.

A társas vállalkozások száma két éve csökken, idén októberig közel 23 ezerrel lett kevesebb, és mára alig haladja meg a félmilliót. Az új cégek alapítása idén 20 ezer alatt maradt, ami közel ezerrel kevesebb, mint tavaly, míg a megszűnések száma közelíti a 30 ezret. Az új kényszertörlési és az előzmény nélküli felszámolási eljárások száma növekedett az előző évhez képest.

2023-ban a cégalapítási kedv tovább csökkent Magyarországon, miközben egyre kevesebb új szereplő lép a piacra. Az újonnan induló vállalkozások élettartama rövid, és a „cégbirodalmak” térnyerése folytatódik: egyre több vállalkozó rendelkezik tíz vagy több cég felett közvetlen vagy közvetett befolyással.

Az építőipar jelenleg is kihívásokkal küzd, cégszámcsökkenés és visszafogott alapítási kedv jellemzi továbbra is. Bár az építőipari termelés idén némi növekedést mutatott, a szektor hozzájárulása a GDP-hez csökkenő tendenciát mutat.

Magyarországon a generációváltás az üzleti életben kiemelten aktuális, mivel sok cég alapítója elérte a nyugdíjkorhatárt. Az X generáció még mindig a legnagyobb tulajdonosi réteg, de arányuk 2023-ban 50 % alá csökkent. Ezzel szemben az Y és Z generációk egyre nagyobb szerepet vállalnak, különösen az új vállalkozások alapításában, ahol a generációváltás már az ő javukra dőlt el.

Az építőiparban egy éve tartó enyhe cégszám csökkenés idén augusztusban megállt. Az iparág teljesítménye júliusig 3 %-kal felülmúlta a tavalyit, főként a speciális szaképítés 10 %-os növekedésének köszönhetően. Bár az augusztusi cégalapítási kedv visszafogott (350 új vállalkozás), a felszámolási eljárások száma rekordalacsony (200 alatti).

Az augusztusi cégtrendek biztatók: az új felszámolások száma csökkent, míg a cégalapítások fokozatosan emelkednek. Bár a számok még elmaradnak a várakozásoktól, az irány reménykeltő, de a gazdasági fordulathoz további erősödés szükséges.

Az idei második negyedév volumene bizakodásra ad okot, és a júliusi cégalapítások növekedése is pozitív jel, a szektor még mindig küzd a 2022-es teljesítmény elmaradásával és a megszűnések magas szintjével. A júliusi cégalapítások száma 10 %-kal nőtt, míg az építőipari vállalkozások száma 100-zal csökkent. Az ágazat alkalmazkodása az új gazdasági környezethez úgy tűnik, megkezdődött.

Júliusban is folytatódott a cégszám csökkenése, ez már a második egymást követő hónap, amikor a társas vállalkozások száma 510 ezer alá esett az OPTEN adatai szerint. A cégalapítási kedv továbbra is alacsony, idén eddig ezerrel kevesebb vállalkozás alakult, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Az új belépők és kilépők egyenlege negatív, ami a vállalkozói szféra zsugorodását mutatja.

Pécs gazdasági szerepe az elmúlt évtizedekben visszaesett, de a vállalkozások stabilitása és a külföldi befektetők érdeklődése továbbra is jelen van. A pécsi cégek jelentős része hosszú élettartamú, és a város vállalatai közül kettő is szerepel Magyarország 400 legnagyobb vállalata között. Baranya vármegyében az osztrák és német befektetők dominálnak, míg Pécsen erősebb az osztrák és szlovák jelenlét.

Bár az első félév pozitív teljesítményt mutatott az építőiparban, a cégtrendben egyértelműen megjelent a cégszámcsökkenés. Idén az első félévben 1,1 ezerrel kevesebb cég az építőiparban. Az új cégbírósági eljárások az idei első félévben is megközelítették az 5 ezret.

Az elmúlt öt év legalacsonyabb cégszámát idén júniusban regisztrálták. Az új cégbírósági eljárások száma az év első hat hónapjában ismét meghaladta a 20 ezret. Úgy tűnik, hogy az idei évben nem várható jelentős változás a cégtrendekben.

Az építőipar stabilizációja irányába mutat az idei év első négy hónapjának gazdasági teljesítménye. Kísért a múlt, további cégszámcsökkenés májusban, közel ezerrel kevesebb vállalkozás az idei évben. A cégalapítási kedv mélyponton, az elmúlt hat év legalacsonyabb aktivitása az első 5 hónapban.

A tavalyi és az idei kényszertörlési eljárások meghatározóak lesznek idén a számok alakulásában. Az elmúlt két évben indított jelentős számú felszámolási és kényszertörlési eljárások ellenére 2023-ban alig haladta meg a cégvezetéstől eltiltott személyek száma a 20 ezret. Bár csekély mértékben, de 2023-ban ismét csökkenő tendenciát mutat az újonnan eltiltott magánszemélyek száma, amiben fordulat várható 2024-ben.

Az építőipar társas vállalkozásainak száma már 8 hónapja csökkenő tendenciát mutat. Az alacsony alapítási kedv mellett szezonálisan rekordmagas megszűnések az év első 4 hónapjában. A magas új kényszertörlések száma további magas megszűnésszámot vetít előre a közeljövőben.

Az elmúlt három évet vizsgálva, rendre közel negyedmillió vállalkozás nyújtja be a pénzügyi beszámolóját májusban az OPTEN adatai szerint. Év elejétől május végéig jellemzően 5 cégből 4 leadja a beszámolóját. A pénzügyi beszámolóra vonatkozó határidő elmulasztása komoly szankciókkal járhat.

icon_rendezveny icon_sajtoszoba icon_szakertoanyagok