Címke: cégalapítás

Az építőipar volumene idén várhatóan az előző év szintjén marad. A vállalkozások száma 2,3 %-kal csökkent a tavaly decemberihez képest, miközben az OPTEN CFI értéke 15,8 %-ra emelkedett, ami rekord fluktuációt jelez. Október pozitív meglepetést hozott, közel 500 új cég alapítása történt az ágazatban.

A társas vállalkozások száma két éve csökken, idén októberig közel 23 ezerrel lett kevesebb, és mára alig haladja meg a félmilliót. Az új cégek alapítása idén 20 ezer alatt maradt, ami közel ezerrel kevesebb, mint tavaly, míg a megszűnések száma közelíti a 30 ezret. Az új kényszertörlési és az előzmény nélküli felszámolási eljárások száma növekedett az előző évhez képest.

2023-ban a cégalapítási kedv tovább csökkent Magyarországon, miközben egyre kevesebb új szereplő lép a piacra. Az újonnan induló vállalkozások élettartama rövid, és a „cégbirodalmak” térnyerése folytatódik: egyre több vállalkozó rendelkezik tíz vagy több cég felett közvetlen vagy közvetett befolyással.

Az építőipar jelenleg is kihívásokkal küzd, cégszámcsökkenés és visszafogott alapítási kedv jellemzi továbbra is. Bár az építőipari termelés idén némi növekedést mutatott, a szektor hozzájárulása a GDP-hez csökkenő tendenciát mutat.

Az építőiparban egy éve tartó enyhe cégszám csökkenés idén augusztusban megállt. Az iparág teljesítménye júliusig 3 %-kal felülmúlta a tavalyit, főként a speciális szaképítés 10 %-os növekedésének köszönhetően. Bár az augusztusi cégalapítási kedv visszafogott (350 új vállalkozás), a felszámolási eljárások száma rekordalacsony (200 alatti).

Az augusztusi cégtrendek biztatók: az új felszámolások száma csökkent, míg a cégalapítások fokozatosan emelkednek. Bár a számok még elmaradnak a várakozásoktól, az irány reménykeltő, de a gazdasági fordulathoz további erősödés szükséges.

Az idei második negyedév volumene bizakodásra ad okot, és a júliusi cégalapítások növekedése is pozitív jel, a szektor még mindig küzd a 2022-es teljesítmény elmaradásával és a megszűnések magas szintjével. A júliusi cégalapítások száma 10 %-kal nőtt, míg az építőipari vállalkozások száma 100-zal csökkent. Az ágazat alkalmazkodása az új gazdasági környezethez úgy tűnik, megkezdődött.

Júliusban is folytatódott a cégszám csökkenése, ez már a második egymást követő hónap, amikor a társas vállalkozások száma 510 ezer alá esett az OPTEN adatai szerint. A cégalapítási kedv továbbra is alacsony, idén eddig ezerrel kevesebb vállalkozás alakult, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Az új belépők és kilépők egyenlege negatív, ami a vállalkozói szféra zsugorodását mutatja.

Bár az első félév pozitív teljesítményt mutatott az építőiparban, a cégtrendben egyértelműen megjelent a cégszámcsökkenés. Idén az első félévben 1,1 ezerrel kevesebb cég az építőiparban. Az új cégbírósági eljárások az idei első félévben is megközelítették az 5 ezret.

Az elmúlt öt év legalacsonyabb cégszámát idén júniusban regisztrálták. Az új cégbírósági eljárások száma az év első hat hónapjában ismét meghaladta a 20 ezret. Úgy tűnik, hogy az idei évben nem várható jelentős változás a cégtrendekben.

Az építőipar stabilizációja irányába mutat az idei év első négy hónapjának gazdasági teljesítménye. Kísért a múlt, további cégszámcsökkenés májusban, közel ezerrel kevesebb vállalkozás az idei évben. A cégalapítási kedv mélyponton, az elmúlt hat év legalacsonyabb aktivitása az első 5 hónapban.

Az építőipar társas vállalkozásainak száma már 8 hónapja csökkenő tendenciát mutat. Az alacsony alapítási kedv mellett szezonálisan rekordmagas megszűnések az év első 4 hónapjában. A magas új kényszertörlések száma további magas megszűnésszámot vetít előre a közeljövőben.

Csökkent a cégszám áprilisban is az OPTEN adatai szerint. Kétezer alatt az új vállalkozások száma. Minden második vállalkozás felszámolással szűnt meg. Az új eljárások során öt cégből négy felszámolással vagy kényszertörlési eljárással érintett.

Márciustól nem 66 ezerrel, hanem 65 ezerrel kezdődik az építőipari cégek száma. A márciusi és az I. negyedéves alapítások is mélyponton. A havi megszűnések száma továbbra is 500 felett idén.

Az idei év első negyedévében továbbra is tapasztalhatók a gazdaság gyengélkedésére utaló jelek a cégtrendben. A cégvilágot elsődlegesen jelenleg a cégalapítási kedv visszaesése jellemzi, kivéve a feldolgozóipar és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szektort. Emellett megfigyelhető a cégbírósági eljárások számának mérséklődése. Az építőipar ugyanakkor továbbra is magas aktivitási szinten működik.

Csökkenő megszűnések mellett is csökkenő cégszámok a cégtrendben. A cégalapítási kedv 30%-kal maradt el márciusban az előző hónaphoz képest. Mérséklődő új cégbírósági eljárások, a felszámolások márciusban már „csak” a dobogó második helyét foglalják el.

Még mindig 66 ezer felett az építőipari cégek száma. Idén már 300-zal kevesebb cég az építőipar palettáján. Erős februári cégalapítási kedv. Mind a megszűnésekben, mind az új eljárásokban magas felszámolási arány.

Az alapítási kedvben határozott növekedés februárban. Szezonálisan csökkent a megszűnések száma. Hatodik hónapja csökken a cégszám. Még mindig magasan az újonnan indított felszámolási eljárások száma.

Egyre kevesebb a járvány miatt áthúzódó cégmegszűnési eljárások aránya, a gazdaság állapotát már jobban tükrözi a cégtrend. Az alapítási kedv hatéves mélyponton. Az új cégbírósági eljárásokban a végelszámolások a meghatározóak, közel a felét fedik le annak.

A 2023-as év minimális cégszámcsökkenéssel zárult az építőiparban. Az alapítások száma mélypontra süllyedt, ötezer alá csökkent, míg a megszűnések száma már ötezer felett volt. Az építőipari szektorban tevékenykedő egyéni vállalkozások többsége kiváró álláspontot foglalt el, s minden hatodik vállalkozó ideiglenesen felfüggesztette tevékenységét.

Az építőiparban működő vállalkozások száma ismét csökkent decemberben, a folyamat már négy hónapja tart. A cégek alapítási kedve alacsony, 2023-ban másfél ezerrel kevesebb vállalkozás alakult, míg a megszűnések száma nőtt. Az új cégbírósági eljárásokon belül az új felszámolások aránya meghaladta a 40 %-ot. Az egyéni vállalkozók száma csökkent, sokan szüneteltették tevékenységüket.

Negatív folyamatok a cégtrendben 2023-ban. 12,2 ezerrel kevesebb társas vállalkozás a gazdaságban. Az elmúlt hat év legkevesebb éves cégalapítása – 25,7 ezer darab. Rekord magas megszűnések – 37,9 ezer darab. Az új cégbírósági eljárások magas száma megágyazhat egy 2024. évi stagnálásnak.

Törékeny ponton az alapítási kedv idén a szektorban, ötezer körüli új vállalkozás prognosztizálható. Minimális cégszámcsökkenés novemberben, azonban az új kényszertörlések száma meghaladta a 3 ezret, és várhatóan év végére eléri a 3,5 ezret. November hónap végén a tevékenységet végző egyéni vállalkozók száma 1500-zal kevesebb, mint előző év decemberében.

Az OPTEN novemberi adatai alapján folytatódott az eddigi tendencia a cégtrendben, ahol a cégszámcsökkenés és az új felszámolási eljárások magas száma továbbra is meghatározók voltak. A cégtrend novemberben két fontos mérföldkövet rögzített, az új felszámolási eljárások száma a 20 ezret súrolta, és több mint 12 ezerrel kevesebb cég működött, mint az előző év azonos időszakában. A cégalapítási kedv szezonálisan javult.

Az építőipari termelés szeptemberben 4,7%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az építőipari cégek száma októberben kismértékben csökkent. Az alapítási aktivitás alacsony maradt, idén mindössze alig több mint 4 ezer új vállalkozás kezdte meg tevékenységét, ami az elmúlt öt év legalacsonyabb száma. Az egyéni vállalkozók száma elérte a 85,5 ezret, ugyanakkor az újonnan alapított egyéni vállalkozások száma idén jelentős mértékben csökkent. A közeljövőben várhatóan tovább folytatódik a cégszámcsökkenés.

icon_rendezveny icon_sajtoszoba icon_szakertoanyagok